počítačepočítače

Windows - Jak pořídit nejvýhodnější licenci?K repasované výpočetní technice je možné použít několik výhodných licencí na operační systém Windows. Níže najdete popis jednotlivých možností.

licence COA

COA (u některých produktů též značen jako Štítek Windows a verze systému.)je označení pro licenční štítek s certifikátem pravosti. Jedná se o původní OEM licenci ke které neznáme historii. Operační systém s licencí COA není na počítači nainstalován a není uveden na faktuře. Původní licence nemusím být v českém jazyce, může jít o tovární licenci výrobce nebo může jít o jinou speciální licenci. Případné využití licence je na zákazníkovi. Původní COA štítek s OEM licencí nijak nenavyšuje cenu zařízení.

licence SPcP (Microsoft Secendary PC Pilot Program)

Licence určená pro repasované počítače. Díky programu SPcP je možné získat pro repasovaný počítač výhodnou licenci v české jazykové mutaci. Cena této licence je oproti klasické OEM licenci 4x nižší.

Výhody SPcP:

  • Každé PC prodávané v rámci SPCP je opatřeno originálním COA (certifikát pravosti), software je správně deklarován na nabývacím dokladu a aktivován u společnosti Microsoft.
  • Operační systém je na PC nainstalován včetně trial Microsft Office 2007, antiviru a dalšího programového vybavení
  • Součástí každého PC nástroj pro zálohu, obnovu a reinstalaci OS Windows a aplilací.

U některých produktů je možné dodávat k počítači i speciální instalační CD pro repasované počítače. Pokud je součástí i instalační médium, je to vždy uvedené i v popise produktu.

Licence MAR (Microsoft Authorized Refurbisher)

Licence MAR je možné použít na hardware, který je starší než 6 měsíců a na kterém byl původně COA štítek OEM licence. S licencí MAR dostanete počítač, který je předinstalovaný včetně ovladačů a nový licenční štítek. V některých případech umožňuje Microsoft i zakoupení instalačního CD. Pro většinu počítačů je možné koupit MAR licenci na Windows XP Pro nebo Windows 7 Pro. Licence MAR bývá ještě výhodnější než licence SPcP.
Informace o MAR licencích na Microsoft.com (EN)

Licence pro školy a neziskové organizace

Pro školy a neziskové organizace je možné pro některé počítače použít výhodný software v programu PiL ( Partners in Learning) Licenci mohou využít jen neziskové organizace zaměřené na vzdělávání mládaže. Zda je možné licenci v danné neziskové organizaci využít, určuje Microsoft. Pro každou školu a naziskovou organizaci uděláme rádi individuální nabídku výpočetní techniky za zvýhodněnou cenu.

nainstalovaná OEM licence

Jedná se o předinstalovaný operační systém a licencovaný podle licence uvedené na licenčním štítku COA. Pokud je systém na počítači nainstalovaný, je to uvedeno v popisu produktu.

Jak je to s instalačními médii?

Pokud není uvedeno jinak, tak instalační média k repasovaným počítačům už nejsou k dispozici. Pokud chcete nainstalovat systém podle COA štítku, můžete použít jakékoli jiné odpovídající médium a provést instalaci. Při licencování zadáte kód ze štítku na notebooku nebo počítači. Pro vlastní potřebu si můžete udělat legálně i kopii instalačního CD.

U většiny počítačů je možné přidat za příplatek k nainstalovanému systému recovery DVD se systémem.

U nainstalovaných systémů je také možnost vytvořit si zálohu a v případě problému ji obnovit.

Co je třeba k prokázání legálního nabytí operačního systému?

K prokázání legálního nabytí software je podle zákona třeba licenční štítek a doklad o nabytí (faktura). Ostatní věci (včetně originálního instalačního CD) český zákon nevyžaduje.

Jazyková mutace operačního systému.

Některé licence jsou v cizí jazykové mutaci. Cizí jazyková mutace bývá označena zkratkou uvedenou ke konci popisu licence. Například Windows XP Pro En - znamená Windows XP Profesional v angličtině. U HP Resale programu bývá někdy uvedeno za licencí - "cizí jazyk". U takové licence je na výběr často více možností. Skoro vždy se jedná o mutace do různých evropských jazyků. (angličtina, němčina, italština, ...). K počítačům a notebookům se dá skoro vždy dokoupit nějaký druh české licence.Datum: 2009-09-15
Autor: Ondřej Mikšovský


O nás | Odkazy | Kontaktujte nás | Archiv obchodních nabídek | ©2004-2016 Ondřej Mikšovský|