Co je to repas?

2009-02-09 Ondřej Mikšovský
Velkou část našeho sortimentu tvoří repasovaná výpočetní technika. Jak repasace probíhá? Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody repasu?

repasovaná technika

Jak se liší repasované zboží od použitého zboží koupeného na inzerát?

Hlavní rozdíl mezi repasovaným počítačem a počítačem koupeným od jednotlivce na inzerát je v poskytované záruce. Na repasované zboží je poskytovaná záruka běžně 1 nebo 2 roky. Záruku je možné většinou za příplatek rozšířit. Za prodejem stojí firma u které je uplatnění záruky s nějakou vadou daleko jednodušší než s uplatněním záruky od jednotlivce. E-shop PocitaceZaBabku.cz funguje už od roku 2004.

Použité zboží prodává jednotlivec na inzerát často ve chvíli, kdy se u něj začínají projevovat závady. Repasovaná technika je před prodejem otestovaná a je-li to třeba, i vyčištěná. Riziko projevení skryté vady se tak minimalizuje.

Další výhoda je především pro firmy. Na repasovanou techniku dostanete fakturu s rozepsaným DPH a můžete si ji tedy dát do nákladů a odečíst z daní.

 

Jaký je původ zboží?

Repasovaná technika pochází zpravidla z větších firem (především z bankovního sektoru), které po čase obměňují starší techniku za novější. Zakoupená technika je pak otestována, podle licence je nainstalován operační systém a vše pak prodáváme i jednotlivě.

 

Jak probíhá repasace zboží?

Ve většině případů není potřeba na zařízeních nic opravovat, protože je plně funkční. Repasace spočívá především v instalaci Windows a v otestování. Pokud jsou některé kusy poškozené nebo celkově v horším stavu, je produkt zařazen v kategorie B nebo je v popisu produktu popsaná závada.

 

Jaké jsou výhody a nevýhody repasované techniky?

  • V porovnání s výpočetní technikou koupenou na inzerát je koupě repasu bezpečnější a je vhodná i pro firmy.
  • V porovnání s novou technikou je tu výhoda především cenová.
  • Jedná se zpravidla o značkovou techniku. Například notebooky jsou často vyšší třídy a proto jsou v porovnání s levnými novými lowendy mnohem kvalitněji zpracované. Repasy jsou zpravidla vhodné tam, kde jsou kladené vysoké nároky na spolehlivost a na nízkou cenu.
  • Nevýhoda oproti novému zboží je zkrácená záruka a u starších, levnějších modelů nižší výpočetní výkon.
  • Notebooky mají většinou použitou baterii bez garance minimální kapacity.
  • Produkty mají většinou cizojazyčnou klávesnici, případně BIOS a další firmware a SW. Pokud není uvedeno jinak, Windows jsou nainstalovaná v češtině a pro počeštění klávesnice je možné použít přelepky. U některých modelů jsou přelepky už v ceně nebo je možné je přiobjednat v konfigurátoru.