Mini PC: Má smysl si ho pořídit? Kompletní průvodce výkonem, výhodami a nevýhodami

2025-07-02 Bc. Ondřej Mikšovský
Hledáte počítač, který nezabere na stole moc místa, má nízkou spotřebu a vysoký výkon? Pak byste určitě měli zvážit koupi mini PC. Počítače v mini provedení zažívají v současnosti boom a díky vývoji komponent s nízkou spotřebou a vysokým výkonem v mnohém nahradí klasická PC nebo notebooky. Repasované mini PC stojí navíc jen zlomek ceny těch nových. Poradíme vám, jestli je mini PC pro vás.

mini PC Lenovo ThinkCentre mini
mini PC Lenovo ThinkCentre mini s Wifi kartou a anténou

Co je mini PC a proč o něm uvažovat?

Mini PC je plnohodnotný počítač v miniaturním kompaktním provedení. Obvykle se rozměr počítače pohybuje od 12x12x5cm do 18x18x3,5cm. Před cca 10 lety měly mini PC většinou procesory Atom, Celeron nebo podobný procesor s nízkým výkonem a malou spotřebou. Takové počítače nebyly určené pro kancelářské nebo multimediální využití, ale spíš jako jednoúčelová zařízení pro stálý provoz.

Současná mini PC jsou ale úplně něco jiného. Uvnitř se setkáváme s rychlými desktopovými procesory Intel Core nebo AMD Ryzen. Výkon současných mini PC se tedy pohybuje minimmálně na úrovni notebooků. Většinou dosahuje i na klasické desktopové PC. Navíc mají nižší spotřebu a tišší chod. Bez problému můžete mini PC nasadit například na běžné kancelářské aplikace, surfování na internetu, domácí zábavní centrum (HTPC) a lehčí grafické editace. Díky tomu, že miniPC mají nižší spotřebu, při celodenním nasazení ušetříte slušnou částku na energiích.

Ve zkratce tedy mini PC dává smysl tam, kde potřebujete šetřit místo na stole, potřebujete tichý počítač s nízkou spotřebou a s výkonem mezi notebookem a klasickým PC. Pokud chcete vědět další technické podrobnosti, čtěte dále.

 

Jaké jsou druhy mini počítačů?

Mini PC s operačním systémem Windows

Dell Optiplex 7000 Micro
Dell Optiplex 7000 Micro s rozměry 18,2x17,8x3,6cm a váhou 1,25kg

Mini počítače založené na platformě Windows nabízí vysoký výkon. Obvykle jsou vybaveny procesory Intel Core nebo AMD Ryzen. Všichni velcí výrobci kancelářských počítačů v současnosti prodávají i počítače v provedení mini. Tedy počítače v ještě kompaktnějším provedení než SFF nebo USFF. Lenovo pojmenoval tuto řadu "Tiny". Například Lenovo ThinkCentre M920q Tiny nebo Lenovo ThinkStation P330 Tiny. Dell označuji mini PC jako Micro. Například Dell Optiplex 7080 Micro nebo Dell Optiplex 3080 Micro. HP pak zvolil označení DM jako desktop mini. Nabízí tedy například modely HP EliteDesk 705 G5 DM nebo HP ProDesk 600 G6 DM (občas se pro větší srozumitelnost značí i jako HP Micro nebo Mini PC). Velmi zajímavé jsou také mini PC NUC od firmy Intel (někdy se prodává s logem výrobce, to je zpravidla Asus). Intel dotáhl tyto modely do extrému. Obvykle jsou nejmenší ze všech uvedených, a přitom obsahují výkonné komponenty.

Zde najdete v naší nabídce repasovaných PC:

Mini PC Lenovo ThinkCentre Tiny a ThinkStation Tiny

Mini PC Dell Optiplex Micro

Mini PC HP EliteDesk DM a ProDesk DM

 

Apple Mac Mini

Apple Mac Mini
Apple Mac Mini s rozměry 19,7x19,7x3,6cm a váhou 1,3kg

Do hry mini PC vsoupil také Apple se svým Mac Mini. Nejnovější Macy s procesory Apple M zvládnou i náročné aplikace včetně editování fotografií a videa.

Mini PC Apple Mac Mini

Google ChromeBox

 Asus Chromebox CN62
Asus Chromebox CN62 s rozměry 12,4x12,4x4,2cm a váhou 0,55kg

Jedná se o levný mini PC s operačním systémem Chrome OS. Takové počítače běží svižně i na nižších konfiguracích. Jsou ideální pro kancelářské aplikace, přehrávání videí a fotek a hudby a pro surfování po internetu.

 

Výkon mini PC: Překvapí vás?

V mini PC se často setkáváme s procesory Intel řady T. To jsou desktopové procesory s nižšími frekvencemi a nižším TDP. Zde je pro příklad srovnání procesorů řady T s plnými procesory a s notebookovými procesory U.

Model CPU rok uvedení Určen proFrekvencebenchmarkSpotřeba TDP
Intel Core i5-10500 Q2 2020 desktop3,1GHz 13 20765W
Intel Core i5-10500T Q2 2020 desktop 2,3GHz 10 162 35W
Intel Core i5-10310U Q2 2020 notebook 1,7GHz 5 947 15W
AMD Ryzen 5 PRO 3400GE G4 2019 desktop 3,3GHz 7 363 35W

Například procesor i5-10500T je oproti plnému i5-10500 o 46% úspornější (o 30W) a výkon je jen o 23% nižší. Výkonově má procesor T, který se v mini PC často používá, blíž k základní verzi procesoru než k procesorům notebookovým. Pro běžné kancelářské aplikace mají mini PC výkon víc než dostatečný. Pokud se bojíte, že vám výkon stačit nebude, můžete sáhnout po mini PC s plnohodnotným procesorem. Osobně si myslím, že varianta T je vzhledem k nižší spotřebě pro mini PC ideální.

Mini PC můžete rozšířit o RAM a SSD disk. Moduly RAM se kvůli menším rozměrům používají obvykle notebookové SO-DIMM, ne klasické DIMM, a to i u konfigurací s desktopovými procesory. V praxi je rozdíl mezi DIMM a SO-DIMM moduly minimální. Rychlosti jsou stejné a ceny nyní (2025) už také. Jediný rozdíl může být v tom, že DIMM se snadněji přetaktovávají, ale s tím se u mini PC stejně nepočítá.

Nejčastěji je mini PC vybaven M.2 slotem pro NVMe disky. U starších modelů najdeme také ještě 2,5" pozici na magnetické disky.

Když mluvíme o výkonu, musím se zmínit také o Apple Mac Mini. Tyto počítače jsou velmi oblíbené pro svůj design a výkon. I u starších repasovaných Mac mini najdeme výkonnější procesory Intel i7 a výkonově zvládají i náročnější práci, jako je editování fotek. Novější modely s procesory Apple M můžete bez obav používat i na střih 4K videa a další náročné aplikace.

 

Možnosti rozšíření mini PC

Dell Optiplex 7020 Micro
Dell Optiplex 7020 Micro - možnosti rozšíření
Zepředu:
1 - vypínací tlačítko, 2 - kontrolka disku, 3 - line-in, 4 - 3,5" audio, 5 - USB A, 6 - USB C
Zezadu:
7 - otvor pro anténu, 8 - LAN RJ-45, 9 - pozice pro moduly, 10,11 - USB A, 12 - kensington zámek, 13 - 3x Display Port, 14 - napajení

Mini PC s Windows nabízí běžně možnosti upgrade RAM pomocí dvou slotů SO-DIMM, stejně tak můžete upgradovat i SSD disk. Další rozšíření, jako je grafická karta nebo přídavné PCIe karty, v mini PC obvykle nenajdete. Některé modely mini PC jsou vybaveny sloty pro připojení Wifi a bluetooth. Mini PC mají také množství USB A a USB C portů a také video konektory pro připojení až několika LCD. V business mini PC bývá také slot RJ-45 pro připojení LAN. Také zde najdeme klasický 3,5" audio jack.

Zatímco výkonově a designově Apple Mac Mini mezi mini PC exceluje, možnosti rozšíření jsou u něj horší. U starších modelů (do roku 2012) Apple vybavoval své mini PC běžně i SO-DIMM sloty, novější už mají jen interní RAM, kterou není možné rozšířit. To platí především u modelů s procesory Apple M. Stejně tak to je i s SSD diskem. Při výběru Apple Mac Mini si tedy rovnou vyberte RAM a SSD, které vám budou svou velikostí vyhovovat. Co naopak Apple dělá dobře, je množství USB C portů, často podporujících Thunderbolt.

Micro PC je možné také uchytit pomocí speciálního příchytu k LCD a používat ho jako počítač All in One (Vše v jednom). Někdy se takovýto modulární systém s kompaktním počítačem v monitoru označuje jako TIO (Tiny in One).

Dell Optiplex TIO
Dell Optiplex TIO - počítač je přichycený k LCD pomocí speciálního stojanu

Výhody a nevýhody mini PC ve srovnání s klasickým PC v provedení tower a SFF

Vlastnost

Mini PC (např. Tiny/Micro)

Tower PC (např. MT)

SFF (Small Form Factor)

Velikost / Prostor

Velmi malé, miniaturní, snadno schovatelné, ideální pro omezený prostor.

Velké, zabírají nejvíce místa, nejlepší pro stacionární použití.

Střední, kompaktní, ale stále dostatek prostoru pro základní rozšiřitelnost.

Výkon

Dobrý pro běžné úkoly (kancelář, web, multimédia). Limitován spotřebou procesoru a iGPU.

Nejvyšší možný výkon, ideální pro hry, grafiku, náročné aplikace.

Velmi dobrý, blízko k Tower PC pro CPU výkon, možnost nízkoprofilové dGPU.

Rozšiřitelnost

Velmi omezená (RAM, 1-2 SSD). Žádné PCIe sloty pro GPU.

Vynikající (RAM, mnoho SSD/HDD, více plnohodnotných PCIe slotů).

Dobrá (RAM, více SSD/HDD, 1-2 nízkoprofilové PCIe sloty).

Upgrade

Snadný upgrade RAM a SSD, ostatní nemožné.

Nejlepší možnosti pro budoucí upgrade všech komponent.

Dobré možnosti upgradu RAM, SSD/HDD a omezené pro karty v nízkoprofilových PCIe slotech.

Chlazení

Omezené chlazení, může vést k throttlingu při dlouhé zátěži.

Nejlepší chlazení, zvládá vysokou zátěž bez problémů.

Dobré chlazení, lepší než Mini PC, ale ne tak dobré jako Tower pro nejvyšší zátěž.

Hlučnost

Velmi tiché, často téměř neslyšné.

Může být hlučné při zátěži (záleží na komponentách).

Tišší než Tower, ale hlučnější než Mini PC.

Spotřeba energie

Nízká, energeticky efektivní.

Nejvyšší, spotřebovává nejvíce energie.

Střední.

Mobilita

Vysoká, snadno přenosné.

Nízká, stacionární.

Nízká až střední.

Cena

Často dražší za stejný výkon procesoru (kvůli kompaktnosti).

Široké rozpětí, dobrý poměr cena/výkon pro vysoký výkon.

Často nejlepší rovnováha mezi cenou, výkonem a rozšiřitelností pro kancelář.

Typ pamětí

SO-DIMM (notebookové)

DIMM (desktopové)

DIMM (desktopové)

Kdy co vybrat?

  • Mini PC (Tiny/Micro): Ideální pro uživatele s extrémně omezeným prostorem, pro základní kancelářskou práci, multimédia, prohlížení webu, nebo jako HTPC. Klíčová je pro ně nízká hlučnost a spotřeba. Nejsou vhodné pro hry nebo náročné aplikace.

  • SFF PC: Zlatá střední cesta pro kanceláře a domácí uživatele, kteří chtějí dobrý výkon a určitou rozšiřitelnost (např. přidání grafické karty pro více monitorů), ale stále s relativně malými rozměry. Často nejlepší volba pro firemní nasazení.

  • Tower PC: Nejlepší volba pro náročné uživatele, hráče, tvůrce obsahu nebo ty, kteří potřebují maximální výkon, nejlepší chlazení a neomezenou rozšiřitelnost pro budoucí upgrady. Vyžadují nejvíce místa.

 

Výhody a nevýhody ve srovnání s notebooky

Zajímavé je také srovnat mini PC s notebooky. Obě zařízení jsou navržena s důrazem na kompaktnost. Slouží ale k trochu jinému účelu a možná se někdy budete rozhodovat spíš mezi těmito dvěma zařízeními

Vlastnost

Mini PC (např. Dell OptiPlex Micro, Lenovo ThinkCentre Tiny)

Notebook (např. Dell Latitude, Lenovo ThinkPad)

Primární určení

Stacionární, diskrétní počítač, často jako pracovní stanice nebo HTPC (Home Theater PC).

Mobilní práce, studium, zábava na cestách. Kombinace počítače, monitoru, klávesnice a touchpadu.

Mobilita

Nízká. Vyžaduje externí monitor, klávesnici a myš. Přesto je snadno přenosný mezi místy s potřebným vybavením.

Vysoká. Vše v jednom balení, funguje okamžitě po otevření kdekoli.

Výkon

Typicky používají úsporné desktopové procesory ("T" série) nebo mobilní varianty. Dostatečné pro kancelář, web, multimédia.

Používají mobilní procesory (nižší spotřeba). Výkon se liší od základních až po velmi výkonné pracovní stanice.

Grafický výkon

Většinou spoléhají na integrovanou grafiku (iGPU). Jen některé modely Thunderbolt mohou použít externí GPU (eGPU).

Většinou iGPU, ale mnoho modelů nabízí dedikovanou mobilní GPU pro hry nebo profesionální aplikace.

RAM (operační paměť)

Obvykle 2 sloty pro SO-DIMM (notebookové paměti). Snadný upgrade (pokud není pájená).

Většinou 1 nebo 2 sloty pro SO-DIMM. U tenkých/ultrabooků často RAM pájená na desce, nelze upgradovat.

Úložiště

M.2 NVMe SSD sloty (1-2), často s možností 2.5" SATA SSD/HDD. Relativně snadný upgrade.

M.2 NVMe SSD sloty (1-2), méně často 2.5" SATA. Upgrade možný, ale přístup může být složitější.

Konektivita

Více plnohodnotných USB portů, DisplayPort/HDMI, Ethernet, často Thunderbolt.

Méně portů (kvůli tloušťce), často USB-C s Power Delivery a DisplayPort. Ethernet může chybět.

Displej

Žádný integrovaný displej. Musí se připojit externí.

Integrovaný displej. Různé velikosti, rozlišení a kvality panelů.

Klávesnice/Myš

Žádné integrované. Musí se připojit externí (USB nebo Bluetooth).

Integrovaná klávesnice a touchpad.

Chlazení

Dobré pro svou velikost, ale omezené. Může dojít k throttlingu při dlouhodobé vysoké zátěži.

Různé, od pasivního po aktivní s více ventilátory. U výkonných modelů může být hlučné při zátěži.

Hlučnost

Velmi tiché, často téměř neslyšné při běžné práci.

Liší se, ale při zátěži bývají hlučnější než Mini PC.

Napájení

Vždy vyžaduje připojení k elektrické síti.

Integrovaná baterie pro mobilní použití. Lze dobíjet ze sítě.

Cena

Levnější než notebook s rovnocenným výkonem procesoru, ale je nutné připočítat cenu monitoru, klávesnice, myši.

Dražší než Mini PC s rovným CPU výkonem, ale cena zahrnuje celý balíček (displej, klávesnice, baterie).

Životnost/Upgrade

Často delší životnost díky možnosti snadného upgradu RAM a SSD. Jednodušší opravy.

Horší možnosti upgradu (často pájená RAM/SSD). Složitější opravy. Omezená životnost baterie.

Kdy co vybrat?

Obecně lze říci, že Mini PC nabízejí skvělý výkon na litr objemu a jsou ideální pro minimalistická a efektivní stacionární řešení ať už doma nebo v kanceláři. Zatímco notebooky představují nepřekonatelnou flexibilitu a mobilitu pro ty, kteří potřebují počítač s sebou kamkoli.

 -->