Nový nebo repasovaný notebook?

2006-01-11 Ondřej Mikšovský
Ceny nových notebooků stále klesají. Některé nejlevnější modely už překonaly cenovou hranici 15 000,- bez DPH. Přesto se stále hojně prodávají repasované notebooky. Proč? Jaké jsou jejich silné stránky a kde mají své slabiny? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Rozdíly mezi novými a repasovanými notebooky

Výkon

Nejlevnější nové notebooky jsou vybaveny velmi často procesorem Celeron M nebo procesorem Sempron. Repasovaným notebookům propůjčuje v současné době výkon nejčastěji procesor Pentium III nebo Pentium 4-M. I když už mají tyto procesory nějaký ten rok za sebou, jejich výkon s přehledem stačí na běžné kancelářské aplikace, přehrávání filmů, hraní her a další programy. Pokud srovnáme výkon Pentia III 1,2 Ghz s Celeronem M na 1,5GHz, má Celeron M navrh jen asi o 15%. Pentium 4-M je ještě o něco rychlejší a výkonu levných notebooků se zcela vyrovná.

Nejlevnější repasované notebooky s Pentiem II jsou vhodné především pro psaní textů a práci s méně náročnými aplikacemi.

Cena

Ceny nejlevnějších repasovaných notebooků s Pentiem II nebo Celeronem začínají již okolo 5000,- Kč bez DPH. Nejvýkonnější repasované notebooky s Pentiem 4-M se pohybují cenově okolo 15 000,- bez DPH. Nejlevnější nové notebooky s Celeronem M začínají na nějakých 14 000,- bez DPH.

Compaq Evo n610c je velmi kvalitní notebook. Tvrzené materiály mu propůjčují vysokou odolnost.

Pokud chcete co nejlevnější notebook na psaní textů, není v podstatě co řešit. Velmi dobře Vám poslouží levný repas. Otázkou je, zda se vyplatí investovat do dražšího repasovaného počítače, pokud se jeho cena vyrovná levným novým počítačům.

Porovnejme nyní výbavu dvou počítačů do 15 000,- bez DPH. Jeden bude repasovaný a druhý nový.

  1. repasovaný notebook Compaq Evo n610c P4 2.0 GHz, 256MB RAM, 30GB HDD, DVD + ZDARMA BRAŠNA, váha 2,2kg – 14 290,- (cena nového asi 80 000,-)
  2. nový notebook Acer TM 2312NLM, Cel-M 360­/1.4GHz, 256MB, 40GB, DVD+­/-RW, 15'' XGA, Lnx, sdílená VGA, váha 2,76kg - 14 900,-

Zatímco u nového notebooku se setkáváme s úsporným Celeronem M, Compaq disponuje výkonnějším, ale energeticky náročnějším Pentiem 4-M. Compaq má vyšší nejen výpočetní výkon, ale i grafický. I když je Compaq vybaven starší kartou Ati Mobility Radeon 7500 s 32MB video RAM, Acera se sdílenou grafickou kartou SIS strčí hravě do kapsy.

Acer se naproti tomu může pochlubit DVD vypalovačkou a třemi porty USB místo dvou u Compaqu. Záleží tedy na preferencích uživatele. I když je Acer vybaven lepším mobilním procesorem, výdrž notebooku je jen 1,7 hodiny. Repasovaný Compaq vydrží pracovat na baterie minimálně stejně dlouho. Pokud byste časem investovali do repasace baterie, prodlouží se výdrž baterie až na dvojnásobek.


Kvalita - značka

Trumfem repasovaných notebooků je jejich „značkovost“. U notebooků rozhodně neplatí, že platit za značku je zbytečný přepych. Značkovost totiž úzce souvisí s kvalitou, odolností a spolehlivostí. Je zajímavé, že u repasovaných počítačů se setkáváme skoro bez vyjímky s notebooky asi pěti nejznámějších značek: IBM, Compaq, HP, Toshiba, Dell. Výjimečně i s dalšími jako je například Fujitsu-Siemens. Proč se neprodávají i další značky? Je to převážně proto, že notebooky ostatních značek už jsou po několika letech tak poničené, že už buď vůbec nefungují nebo fungují, ale nikdo se neodváží na ně dát několikaměsíční záruku. Kvalitní repasovaný notebook velmi často přežije nové neznačkové. Navíc repasované notebooky jsou často z nejvyšší modelové řady výrobců, mají mnoho „vychytávek“ (například notebooky IBM mají mechanismus, který detekuje pád podle gravitačního zrychlení a ještě před nárazem zaparkuje hlavičky pevného disku) a bývají zhotoveny z tvrzených materiálů. Repasovaný Compaq z uvedeného srovnání vydrží díky tvrzenému magnéziovému krytu daleko drsnější zacházení než Acer v plastu.

Mezi repasovanými notebooky najdeme často ultralehké modely, které jako nové levně neseženete. Pokud chcete lehký levný notebook, je repas v podstatě jediným řešením.


Spotřeba

S nástupem mobilních procesorů Pentium M a Celeron M došlo k značnému snížení spotřeby a tím i k větší výdrži na baterie. Vzhledem k tomu, že tyto procesory se ještě ve starších noteboocích téměř neobjevují, vydrží nové notebooky pracovat na baterie zpravidla déle.

Nový nebo repasovaný?


Nový notebook

Repasovaný notebook

+ záruka minimálně 24 měsíců

+ cena

+ nová baterie

+ spolehlivost

+ mobilní procesor

+ kvalitní zpracování a vyšší odolnost

+ novější technologie (Více portů, DVD/CDRW nebo DVDRW)

+ často nižší váha


Nejprodávanější produkty